Контакт-центр (056) 78-70-104
 
Контакт-центр (056) 78-70-104

Новини

13.02.2020 / 10:45

Плата за доставку газу: відповіді на всі питання споживачів

В Україні налічується трохи більше 13 млн споживачів природного газу. 60% з них використовують газ для опалення будинків. Це 6,1 млн домогосподарств і 1,9 млн квартир по всій Україні. Всі вони цієї зими заплатять за доставку газу на 30% менше. Це станеться за рахунок того, що тепер доставка газу сплачується протягом всього року. Для інших же домогосподарств щомісячна плата за доставку складе 15 - 25 грн.
Рахунок за доставку газу отримають всі споживачі Рахунок за доставку газу отримають всі споживачі ФОТО: ПАТ "Хмельницькгаз"

1. Окремі платіжки: одна - за газ, друга - за його доставку

24 грудня 2019 року Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг змінила порядок оплати послуг з доставки газу. Тому з 1 січня 2020 року послуги доставки виключені із загальної платіжки за газ.

Тепер продаж газу і його транспортування здійснюють різні компанії. Тому квитанції за газ і його доставку оплачуються окремо. Гроші за газ отримує постачальник газу, а за доставку - газорозподільна компанія. Це дві різні компанії! Дві компанії - дві платіжки!

2. Плата за доставку газу - чому її платять всі споживачі?

Хто проклав газові труби до вашого будинку? Для одних це зробила держава. Для інших - будівельна або газова компанія. Або ви самі проклали трубу до власного будинку.

Єдине, для чого всі ми будували ці труби - це рух газу в наші будинки. Надійне і безпечне рух газу - це робота газовиків. Вони рухають газ, створюючи, підтримуючи і контролюючи тиск. Вони знаходять витоку газу, ремонтують все труби і запобігають аварії. Є газовики - є газ у вашій трубі.

3. Всі споживачі завжди платили за доставку газу

До січня 2020 року вартість доставки газу була включена в ціну газу і оплачувалася в тому ж рахунку, що і газ. Втім, продовжуючи реформування ринку, Регулятор виділив платіж за доставку газу в окрему квитанцію.

Тепер вона виплачується окремим рахунком. Це плата за доставку поточних обсягів споживання. Доставка газу оплачується в поточному місяці: в січні - за січень, в лютому - за лютий.

4. Чому я не можу платити за лічильником?

Споживачі платять за доставку власних обсягів споживання. Вони визначаються виходячи з попередніх обсягів споживання. Обсяг спожитого газу береться за основу для прогнозування і замовлення потужності в поточному періоді.

Для чого це зроблено? Тариф на доставку формується за принципом замовленої потужності. В Україні налічується понад 13 млн споживачів природного газу. На жаль, всі вони не можуть спрогнозувати своє споживання на цілий рік. Тому за основу взято ваше ж споживання в попередньому газовому році.

5. Навіщо прогнозувати споживання?

Всі споживачі повинні мати можливість користування газом 24 години на добу 365 днів в тиждень. Для цього їм достатньо просто включити газовий прилад на кухні.

Для цього газовики повинні прогнозувати споживання газу. Для цього і потрібна замовності потужність. Фахівці газорозподільних компаній розуміють заздалегідь, скільки газу потрібно споживачам на наступний день. Виходячи з цього вони регулюють тиск в мережах, щоб ваше газове обладнання працювало щодня.

6. Чому послуги доставки газу оплачуються рівними частинами протягом року?

Газова інфраструктура повинна завжди перебувати в робочому стані і підтримувати тиск газу. Воно повинно бути достатнім для того, щоб всі споживачі могли споживати газ в будь-який час.

Підтримка тиску в системі пов'язано з постійними витратами: технологічний газ, ремонти, заміна газового обладнання. Розуміння цих параметрів дозволяє операторам газорозподільних мереж підтримувати мережу в робочому стані і планувати витрати, інвестиції, проведення заходів по підвищенню безпеки газопостачання.

Ці витрати є постійними. Вони не залежать від обсягів споживання. Отримуючи плату 12-ю однаковими платежами протягом року газорозподільні компанії можуть планувати роботу, заміну обладнання, реконструювати мережі, виходячи з потреб споживачів.

7. Чому рахунки отримали люди, які газом не користувалися?

Саме наявністю постійних витрат на підтримку роботи системи пояснюються рахунки, які отримали споживачі. Так само, як і нові споживачі, які споживали газ менше 9 місяців. Для таких споживачів обсяг замовленої потужності визначається відповідно до профілю споживання. Ці профілі визначені в Кодексі газорозподільних систем. Такі зміни внесені постановою НКРЕКУ.

8. Що робити, якщо ви не плануєте користуватися газом?

Якщо газове обладнання не використовується взагалі і ви не плануєте цього в майбутньому, то вам варто розглянути можливість від'єднання від газових мереж і розірвати типовий договір на розподіл газу. Для цього необхідно звернутися АТ "Дніпропетровськгаз". Розірвати договір або подати заявку на розподіл можна в наших Центрах обслуговування клієнтів.

9. Споживачі з автономним опаленням будуть платити взимку вдвічі менше

Вартість доставки не прив'язана до поточного споживання газу. Оплата розділена на 12 платежів протягом року. Тому взимку споживачі платять тільки частину вартості доставки, інші платежу відстрочено на літній період.

Таким чином оплата послуг доставки рівномірно розподілена на весь рік. Тому в січні споживачі будуть платити за доставку газу майже вдвічі менше, ніж в грудні 2019 року.

Наприклад, візьмемо домогосподарство в Дніпропетровській області, яке споживає 1350 куб м газу в рік. У грудні 2019 р січні